Originální náhradní díly na lodní motory Volvo Penta a Mercury

Jak na technickou prohlídku lodě?

Platnost lodního technické prohlídky lodí a tedy i platnost lodního osvědčení patří k často zanedbávaným formalitám. Platnost technické prohlídky se u malých lodí uděluje nejčastěji na 5 let. Může se tak stát, že vyplujete s prošlým datem na Vašem lodním osvědčení a to může být pak při setkání s PČR problém. 

Obsahem tohoto článku je popis toho, jak se ideálně připravit a objednat na technickou prohlídku. 

Jak již bylo zmíněno zde, objednání data technické prohlídky doporučujeme udělat již na podzim. Termíny se s postupem času poměrně rychle plní a může se stát, že s lodí budete nucení jet na pražskou Libeň. 

V první řadě navštivte stránky Státní plavební správy (dále SPS) a pročtěte si následující dokument:

Navod_rezervace_TP

Prostřednictvím intuitivního rezervačního systému na této stránce si vyberete termín a místo, které Vám vyhovuje. 

Následně si projděte svou povinnou výbavu, prostudujte si následující dokument:

Povinna_vybava_MP

Doručte SPS žádost o technickou prohlídku, tu naleznete zde: 

Žádost_plavidlo_male

Veškeré vybavení na svou loď naleznete na stránkách www.marinespareparts.cz, případně kompletní sortiment pak na našich stránkách www.imnasa.cz (zde naleznete opravdu vše co Vás napadne :)).

Pokud chcete mít vše bez připomínek, loď řádně umyjte (například s pomocí našich prostředků), vybavte, připravte si návleky na boty pro úředníky a dejte si pozor na hasící prostředky. U nových lodí toto není potřeba řešit. Revize integrovaných automatických hasících systémů v motorovém prostoru jsou přibližně na 5 let. Nicméně u starších lodí už na nikoho, kdo Vám novou revizi udělá, nejspíše nenarazíte. Z toho důvodu se dělá malý otvor do laminátu, aby otvor vedl přímo k motoru. Tento otvor pak je možné zavřít nějakou krytkou. Otvor má sloužit k tomu, aby v případě požáru v motorovém prostoru nebylo nutné motorový prostor otevřít. To by mohlo vést k výraznému rozšíření ohně, případně k výbuchu. Do otvoru se strčí ruční hasící přístroj, který by měl být pevně připevněn k palubě nebo v úložném prostoru, a provede se hašení. 

Na závěr si dejte pozor na revizi elektřiny, která musí být doložena k žádosti před výjezdem SPS. Ideálně jí předejte hned na začátku se samotnou žádostí. Revizi elektřiny musí mít všechny lodě, na kterých je používána zásuvka nebo spotřebič na 220 V. Před revizí elektřiny si ověřte, zda máte na všech zásuvkách a spotřebičích nainstalovaný odpovídající proudový chránič. Za revizi zaplatíte 1 000 - 2 500,- Kč. 

Stejně tak je potřeba provést revizi plynových zařízení, pokud máte na lodi například plynovou ploténku či topení. Cena je podobná jako u revize elektřiny. 

Za TP zaplatíte do 2 000,- Kč. Buď Vám razítko dají na místě na lodní osvědčení nebo si pro něj budete muset na SPS do Prahy. Podle toho, zda jste lodní osvědčení předávali s žádostí, což je ideální stav nebo zda jste to zkoušeli až na místě. POZOR! Na místě se platí pouze kartou. 

Je možné také využít našich služeb, kdy vše rádi vyřídíme za Vás. 

Šťastnou plavbu!

technická prohlídka lodě autorizovaný servis volvo penta Slapy